Türkiye’nin ilk Nükleer Enerji Santrali Akkuyu’nun işçi kamp yapılarını kurduk

  • Kullanım Amacı : Türkiye’nin ilk Nükleer Santrali İşçi Kampı
  • Yapı Modeli : Yeni Nesil Konteyner
  • Yapı Adedi : 4 Blok (Herbiri 3’er Katlı)
  • Toplam Metraj : 4 Blok 12.072 m2 (2.016 + 3.26)
  • Proje Yılı : 2019 ve 20
  • Kullanılacak Bölge : Mersin - Türkiye
  • Tamamlanma Zamanı : 105 gün
Şu anda 50 misafir bu projeyi inceliyor

Türkiye’nin ilk Nükleer Enerji Santrali Akkuyu’nun işçi kamp yapılarını kurduk.

Tamamlandığında Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Mersin ilimizin Gülnar ilçesi Akkuyu mevkiinde inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santraline şantiye mobilizasyon binaları kurduk. Karmod olarak Dünyanın büyüklüğü ile öne çıkan önemli projelerine şantiye yerleşke binaları kurma başarımızı Mersin Akkuyu Nükleer Santrali gibi önemli bir projede daha gösterme imkanı bulduk.

Prefabrik yapı sistemi enerji, havalimanı, yol yapım gibi zamanla yarışan önemli projelerin şantiye yapı ihtiyaçlarının karşılanmasında sahip olduğu avantajlarıyla alternatifi olmayan bir yapı modelidir. Çünkü Prefabrik yapılar önceden hazırlanabilen demonte ön üretim sistemi, kolay sevkiyat ve sahada kaynaksız civatalı geçmeli özelliğiyle çok kısa sürelerde kurulum imkanı sunmaktadır. Böylece yapı modeliyle Akkuyu nükleer projesi gibi binlerce teknik personel ve çalışan işçinin konaklayacağı şantiye yerleşme binaları günlerle ifade edilen zaman diliminde hızla kurulum yapılarak kullanıma hazır hale getirilebilmektedir.

Karmod 1986 yılından beri 120 ülkeye yayılmış güvenli yapı çözümleriyle Prefabrik şantiye binaları üretim ve kurulumunda ilk akla gelen lider markalar arasında yer alıyor. İşte bundan dolayıdır ki Türkiye için bir ilk olan tamamlandığında ülke enerji ihtiyacının 4800 MWe'lık enerji gücü ile yüzde 6’sını karşılama gibi önemli bir işleve sahip olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin konteyner şantiye yapıları ihtiyacının karşılanmasında önemli bir görevi yine Karmod üslenmiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rus’ya arasında yapılan devletlerarası anlaşmaya göre yap islet devret modeliyle Rus kamu şirketi Atomstroyexport (ROSATOM'a bağlı Atomenergoprom'un alt şirketi) tarafından inşa edilecek bu önemli projede Karmod olarak şantiye mobilizasyon binası yapılararımızla yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Her biri üç katlı 4 bloktan oluşan 9954 metrekare toplam büyüklüğe sahip ve 3264 kişinin aynı anda konaklayabileceği bu devasa proje sadece 105 gün gibi rekor bir sürede kullanıma hazır olarak hizmete sunuldu. Karmod Ar-Ge’sinde geliştirilen Yeni Nesil Konteyner modelinin kullanıldığı proje için uluslararası işçi güvenliği standartlarında güvenli kullanım imkanı sağlayan konteyner yatakhane ve yemekhane binaları Karmod uzmanlığıyla özenle hazarılandı. Projenin bu kadar kısa sürede tamamlanmasında kuşkusuz Karmod organizasyon başarısının önemini de vurgulamak lazım. Proje onayıyla başlayan bu hızlı süreçte ilk yapılan hamle üretim planlaması oldu. Tuzla Orhanlı’daki modern tesislerde bir yandan üretim devam ederken lojistik organizasyonuyla demonte üniteler proje sahasına güvenle sevk edildi. İlk sevkiyatla beraber sahada hazır bulunun Karmod montaj ekipleri sıralı bir şekilde blokların kurulumunu hassas işçilikle ilerlettiler. Prefabrik işçi koğuşları planlı bir şekilde dizilerek adeta ip gibi uzayan ana koridora bağlandı. Koğuş odalarında işçilerin zindeliği için gerek iklimlendirme gerekse havalandırma çalışmaları özenle gerçekleştirildi. Her katta kalacak işçi sayısına göre planlanan prefabrik tuvalet (WC) banyo üniteleri kullanım ergonomisi de göz önününde bulundurularak kullanıma hazır olarak hassasiyetle tamamlandı.

Bu şamada Akkuyu Nükleer projesi şantiye mobilizasyon binası yapılarında yer alan bloklarda kullanılan ünitelerden bahsetmekte yarar var. Projenin tamamında 3x7 Karmod yeni nesil konteyner üniteleri kullanıldı. İlk blokta toplam 126 konteyner ünitesi kullanıldı. Bu blokta kullanılan ünitelerin 108 adeti yatakhane olarak kullanılacak. Yine bu blokta her birinde 7 ayrı kabinin yer aldığı 9 adet duş ve 9 adet wc ünitesi katlara dağılımla yerleştirildi. İkinci blokta ise 72 adeti yatakhane, 6 adeti duş ve 6 adet wc olmak üzere 84 konteyner ünitesi hazırlandı. Üçüncü blokta ise toplam 138 konteyner ünitesi kullanıldı. Bunların 120 ünitesi yatakhane koğuşu 9’ar adette wc duş konteyneri yer aldı. Projedeki 4. blok ise ilk blokla aynı bülyüklüğe sahip olup toplam 126 konteyner ünitesine sahip. Karmod olarak kullanıma hazır üretip kurulum gerçekleştirdiğimiz şantiye işçi kampı yapılarımızda yönetici prefabrik ofis binaları, çok amaçlı prefabrik ofisler, teknik personelin kullanımına özel ergonomide prefabrik ofisler, çok amaçlı kullanım imkanı sunan prefabrik büro, gıda güvenliği şartlarında prefabrik şantiye yemekhanesi, uluslararası işçi sağlığı ve güvenliği standartlarına haiz prefabrik yatakhane binası gibi yapılar yer almaktadır. Mühendis ve işçi yatakhanelerinde şantiye ranzaları kullanım ergonomisi düşünülerek opsiyonel olarak Karmod tarafından temin edilmektedir.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz