Grönland Altın Madeni Şantiye Projesi

  • Kullanım Amacı : Altın Madeni Ofis ve İşçi Kampı
  • Yapı Modeli : Yeni Nesil Sandviç Panel Konteyner
  • Yapı Adedi : 42 Ünite Şantiye Konteyneri
  • Toplam Metraj : 588 m2
  • Proje Yılı : 2022
  • Kullanılacak Bölge : Grönland
Şu anda 58 misafir bu projeyi inceliyor

Grönland’ın ilk Altın Madeni Şantiye Yapılarını Karmod Üretti

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde tamamı buzullarla kaplı dünyanın en büyük adası Grönland (Greenland)’da altın madeni işletmesine şantiye yapıları ürettik. Yeni nesil konteyner modelinin kullanıldığı şantiye projesinin öne çıkan özelliği Grönland’ın ilk altın madeninde kullanılacak olması. Hatırlanacağı üzere Güney Grönland bölgesinde maden arama çalışmaları sonucunda 2012 yılı başında adada ilk kez altın madeni keşfedilmişti. Yapılan çalışmalarda güney keşif noktasından kuzeye doğru 90 km alanı kapsayan dağ kalıntıları içerisinde genişçe bir altın kemerine ulaşılmıştı.

Güney Grönland’da gerçekleştirilen bu keşif sonrası bulunan altını çıkarmaya yönelik çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Karmod yeni nesil konteyner yapılar Grönland altın madeni sahasının tercihi oldu. Proje kapsamında 42 adet 230x600 konteyner ünitesi Karmod modern tesislerinde kısa sürede üretildi. Yeni nesil konteyner modeliyle tamamıyla demonte paket sistemle hazırlanan yapılar deniz yolu konteyner taşımacılığı ile Grönland’a yola çıkarıldı. Limandan karayolu taşımacılığı ile kullanım yerine sevk edilen yapılar kaynaksız cıvata somunlu sistemin verdiği avantajla hızlı kurulum yapıldı. Kısa sürede montajlanan yapılar şantiye personelinin kullanımına sunuldu.

Grönland maden sahasında kullanıma sunulan Karmod yeni nesil konteyner yapılar arasında yönetim ofisleri, yatakhane ve yemekhane binaları, laboratuvar gibi üniteler yer aldı. Konteyner şantiye yapılarının üretiminde Grönland’ın -7 ⁰C ortalama sıcaklık değeri de özellikle dikkate alındı. Üretimde donma seviyesinin altındaki saha kullanım şartları dikkate alınarak ekstra yalıtım uygulamaları gerçekleştirildi. Bu özel uygulama avantajıyla şantiye konteyner yapılarının iklimlendirmesi kolaylıkla yapılabiliyor. Karmod yeni nesil konteyner duvardan çatıya tamamıyla sandviç panel sisteme sahip. Bu sistem avantajıyla en zorlu iklimlerde bile güvenle kullanılabiliyor. Montaj aşamasında sandviç panellerin özel boyalı metal şaselere birleşim noktalarına özel fitiller uygulanarak hava sirkülasyonu tamamıyla önleniyor. Özel kapı ve çift ısı çamlı pencereler hava geçişine yapıyı tamamen kapatıyor. Çatı sandviç panel birleşimlerinde uygulanan özel kenet sistemi çatı su girişini tamamen engelleyerek yapıya tam sızdırmazlık kazandırıyor.

Karmod yeni nesil konteyner şantiye yapıları altın madeni çıkarma sahasında uzun yıllar hizmet verecek. Yapı güvenliği, zorlu saha şartlarına dayanım performansı ve yalıtım üstünlükleriyle şantiyede her an sıcak ortamlar sunacak.

Grönland zemini çoğunlukla buzullarla kaplı dünyanın en büyük adası konumunda. Grönland Danimarka Krallığı’na bağlı olup özerk yönetime sahip bir bölgedir. Ada Kanada Arktik Adaları doğusunda yer alır. Grönland ortalama sıcaklığı -7 ⁰C olmakla birlikte iklim olarak kuru ve güneşlidir. Kışları son derece soğuk geçer. Yaz aylarında bile buzla kaplı bölgelerde sıcaklık donma noktasında seyreder.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz